Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Co zrobić, gdy zdarzy się kolizja lub wypadek?

Każdy wypadek czy kolizja drogowa to bardzo stresująca sytuacja. Co należy w takiej sytuacji robić? Czy zawsze trzeba wzywać policję na miejsce zdarzenia?

Kiedy wezwać policję?

Jeśli w wyniku wypadku nie było ofiar lub nikt nie poniósł poważanych obrażeń, nie trzeba wzywać policji. Wówczas należy bezpiecznie usunąć pojazdy z drogi, aby nie hamowały ruchu oraz nie stwarzały dodatkowego zagrożenia, a następnie przystąpić do spisywania oświadczenia szkody. Jeśli okoliczności wypadku nie są jasne bądź strony nie mogą dojść do porozumienia, kto jest winnym, bezpieczniej będzie wezwać policję.
Jeśli….        

… wezwiesz policję…

Aby zaoszczędzić czas i przyspieszyć całą procedurę u ubezpieczyciela, warto poprosić o wydanie notatki urzędowej (policyjnej). Dzięki niej będziemy mieli wszystkie niezbędne dane sprawcy wypadku, numery rejestracyjne samochodów biorących udział w kolizji oraz nazwa zakładu ubezpieczeń sprawcy wraz z numerem jego polisy OC.
 
… nie wezwiesz policji…

Powinieneś sfotografować dokładnie miejsce wypadku (bez odpowiednich zdjęć będzie ciężko udowodnić, kto był winny stłuczki) oraz spisać w dwóch egzemplarzach oświadczenie.  Wzór można znaleźć tutaj. Jeśli jednak nie posiadamy go przy sobie, możemy spisać oświadczenie na zwykłej kartce. Powinny znaleźć się tam wszystkie niezbędne dane:
  • data, godzina i miejsce wypadku,
  • opis okoliczności powstania wypadku (najlepiej wraz ze szkicem sytuacyjnym),
  • dane pojazdów uczestniczących w wypadku – numery rejestracyjne, marki, modele, numer VIN,
  • numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, nazwę zakładu ubezpieczeń, okres, na jaki polisa została wystawiona,
  • dane właścicieli pojazdów uczestniczących w wypadku,
  • dane kierujących pojazdami uczestniczącymi w wypadku, w tym także numery praw jazdy,
  • dane świadków wypadku,
  • wyraźne i jednoznaczne oświadczenie, kto i dlaczego ponosi winę za powstanie szkody,
  • opis uszkodzeń pojazdów lub innych rzeczy.
Należy również wykonać szkic wypadku i jego opis. Na oświadczeniu muszą się znaleźć podpisy obu uczestników kolizji. Warto również spisać dane świadków kolizji, a po wypadku jak najszybciej udać się ze spisanym oświadczeniem do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego.
 
Jak zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego?
Możemy to uczynić na trzy sposoby:
  • osobiście – w najbliższej placówce, centrum likwidacji szkód TU sprawcy;
  • przez telefon – dzwoniąc na numer infolinii TU sprawcy i stosując się do zaleceń konsultanta;
  • za pośrednictwem Internetu – przez stronę internetową TU sprawcy, jeśli są na niej aplikacje umożliwiające zgłoszenie szkody.
Przy ubezpieczeniu autocasco dokładna procedura powiadomienia ubezpieczyciela o szkodzie jest opisana w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Tam znajdziemy terminy, w jakich należy powiadomić zakład ubezpieczeń oraz listę dokumentów, które będą potrzebne do zgłoszenia szkody.

« Powrót do listy FAQ