Umowa ubezpieczenia OC, a sprzedaż samochodu.
Sprzedając samochód zależy nam jak najkorzystniejszej kwocie transakcji. Sprzedający chce otrzymać jak największą kwotę, kupujący chce mieć pewność, że kupuje dobry samochód.
Sprzedając samochód zależy nam jak najkorzystniejszej kwocie transakcji. Sprzedający chce otrzymać jak największą kwotę, kupujący chce mieć pewność, że kupuje dobry samochód. W tym zamieszaniu często nie zwracamy uwagi na to, co dzieje się z naszym ubezpieczeniem. Przepisy dotyczące tego tematu zmieniały się w ciągu ostatnich lat, dlatego warto usystematyzować wiedzę na ten temat. Warto znać przepisy, by nie dać się wpuścić w przysłowiowe maliny.
Najnowsze przepisy dotyczą umów zawartych od 11 lutego 2012 roku. W przypadku umowy OC samochodu, prawa i obowiązki związane z tą umową przechodzą na nowego właściciela. Od momentu zakupu jest więc on odpowiedzialny jest za płacenie składek, a umowa obowiązuje do czasu na jaki została zawarta.
Nabywca pojazdu może rozwiązać umowę, której stał się stroną w momencie nabycia samochodu. Konieczne jest wypowiedzenie tej umowy na piśmie. Umowa zostaje rozwiązana ze skutkiem tego samego dnia. Trzeba pamiętać by od razu zawrzeć nowe ubezpieczenie. W tym momencie zaczyna obowiązywać nowa umowa ubezpieczenia. Część niewykorzystanych składek poprzedniego ubezpieczenia podlega zwrotowi osobie, która przeniosła prawo własności pojazdu. Taki zwrot jest dokonywany maksymalnie do czternastu dni od momentu rozwiązania umowy.
Decydując się na kontynuację ubezpieczenia sprzedawcy warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do tak zwanej rekalkulacji. Jest to przeliczenie ceny ubezpieczenia na nowego właściciela. Jeśli przykładowo dana firma ma duże zniżki za bezszkodową jazdę, dotychczasowe zniżki i czas posiadania prawa jazdy, a nowy właściciel jest osobą z krótkim okresem posiadania prawa jazdy i bez zniżek to ta rekalkulacja może okazać się bardzo niekorzystna. Rekalkulacja ma na celu uwzględnienie ryzyka ubezpieczeniowego nowego nabywcy. W sytuacji gdy to ryzyko jest mniejsze, można wystąpić do zakładu ubezpieczeń o zwrot nadpłaconej składki. Dla znających przepisy nowa polisa OC nie powinna być problematyczna. Zawarcie, czy też rozwiązanie umowy jest bardzo uproszczone.
« Powrót do listy FAQ