Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Klasyczny licznik prędkości
Planujesz zakup nowego auta od osoby prywatnej lub z komisu? A może chcesz zmienić model pojazdu na nowszy i zdecydowałeś się sprzedać obecny samochód? Niezależnie od sytuacji konieczne będzie sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Jest to niezbędny dokument do tego, aby podjąć formalne kroki w celu przeniesienia własności ze sprzedającego na kupującego. Sprawdź, co powinien zawierać.
 
Odpowiednio sformułowana umowa kupna-sprzedaży samochodu chroni zarówno sprzedawcę, jak i kupującego. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, a w przypadku jakichkolwiek problemów – dochodzić swoich racji w sądzie.
 

Co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży?

Forma oraz treść dokumentu mogą być dowolnie modyfikowane przez obie strony umowy. Jednak, jeśli sprzedajesz samochód, koniecznie przygotuj ją w formie pisemnej. Dzięki temu unikniesz kosztownych błędów.
Dokument możesz sformułować samodzielnie lub skorzystać z gotowych wzorów umowy dostępnych w internecie. Treść umowy możesz swobodnie dostosować do swoich potrzeb. Jeśli uważasz, że jest coś, co powinno się dodatkowo znaleźć w umowie, to uwzględnij to. Właściwie sformułowany dokument powinnien zawierać:
  • datę oraz miejsce zawarcia,
  • dane osobiste obu stron – w tym imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania i zameldowania, seria i numer dowodu. Jeśli jedną ze stron jest osoba prawna, np. spółka, należy w umowie zawrzeć nazwę firmy, adres siedziby oraz numery KRS, NIP i REGON,
  • informacje o sprzedawanym przedmiocie – w tym markę i model samochodu, rok produkcji, numer rejestracyjny oraz numer VIN. Jeśli uważasz, że jest to potrzebne, możesz dodać numer silnika oraz inne dane techniczne pojazdu,
  • szczegółowe warunki umowy – najważniejszą informacją jest cena zakupu pojazdu, ponieważ na jej podstawie zostanie obliczony podatek. Dodatkowo warto zawrzeć sposób uiszczenia opłaty, termin wydania pojazdu, a także uzgodnić kwestie przekazania dokumentów i kluczyków, w tym Karty Pojazdu, dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC,
  • oświadczenie kupującego, że zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu. Jeśli samochód ma jakiekolwiek usterki, należy sporządzić ich spis, aby uniknąć wzajemnych oskarżeń. Natomiast jeśli przedmiotem umowy jest uszkodzone auto, należy bezwzględnie podkreślić to w umowie i dołączyć do niej pełen opis stanu pojazdu. Jest to ważnie nie tylko dla sprzedawcy, który dzięki temu uniknie odpowiedzialności, ale także dla kupującego ze względów podatkowych. Wysokość podatku od czynności cywilno-prawnych jest ustalana na podstawie rynkowej wartości pojazdu. Dzięki spisowi usterek będziesz mógł uzasadnić niską cenę zakupu samochodu,
  • oświadczenia sprzedającego, że sprzedawane auto jest jego własnością, nie jest zajęte przez komornika i nie jest przedmiotem zabezpieczenia,
  • podpisy obu stron transakcji.
Nie sposób zamieścić w umowie wszystkich szczegółów, dlatego warto na końcu dodać zapis, który mówi o tym, że w przypadku spraw nieuregulowanych w dokumencie, obowiązują przepisy Kodeksu cywilnego.  Pamiętaj, aby przygotować dwa egzemplarze umowy, po jednym dla każdej ze stron.
 

Czy można zawrzeć umowę kupna-sprzedaży pojazdu bez rękojmi?

Rękojmia to ustawowo określona odpowiedzialność sprzedawcy za wady fizyczne lub prawne samochodu będącego przedmiotem umowy. Dzięki temu kupujący przez 2 lata ma prawo do żądania od sprzedawcy:
  • bezpłatnej naprawy pojazdu,
  • obniżenia lub zwrotu poniesionych kosztów,
  • wymiany rzeczy na wolną od wad.
- W umowie może znaleźć się zapis wyłączający sprzedającego od odpowiedzialności. Wystarczy, że przed podpisaniem dokumentu kupujący zostanie poinformowany o wszystkich wadach samochodu i zostaną one uwzględnione na piśmie. W tym przypadku jedynym ograniczeniem są klauzule, które zostały uznane za niedozwolone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – wskazuje ekspert z serwisu kalkulatorubezpieczen.net.pl.
Jeśli jesteś kupującym, powinieneś pamiętać, że najbardziej korzystne dla Ciebie jest zawarcie umowy z rękojmią. Dzięki temu zachowasz prawo do odstąpienia od niej, jeśli po zakupie samochodu:
  • wykryjesz jego fizyczne lub prawne wady,
  • ustalisz, że auto brało udział w wypadku,
  • sprzedawca nie był osobą uprawnioną do zawarcia umowy,
  • okazało się, że auto jest przedmiotem zastawu.
W każdej z tych sytuacji będziesz mógł zwrócić pojazd sprzedającemu i odzyskać pieniądze bez żadnych konsekwencji.
 

Na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy kupna-sprzedaży samochodu?

Znalazłeś idealne auto, które spełnia Twoje marzenia? Zanim podpiszesz umowę, koniecznie przeczytaj wszystkie jej zapisy. Szczególną uwagę zwróć na:
  • poprawność zapisanych informacji – w tym nie tylko własnych danych osobistych, ale także dotyczących pojazdu,
  • wysokość podanej ceny – nie warto jej zaniżać, aby w razie problemów móc ubiegać się o zwrot pełnej należności,
  • opis techniczny auta – upewnij się, że zostały tam umieszczone wszystkie wady, o których powiedział Ci właściciel i że nie ma żadnych informacji o dodatkowych usterkach.
Oprócz drugiego (oryginalnego) egzemplarza umowy musisz otrzymać od sprzedającego również Kartę Pojazdu, dowód rejestracyjny, potwierdzenie zakupu polisy OC oraz wszystkie kluczyki lub karty. Jeśli auto nie ma wykupionego ubezpieczenia, zrób to najszybciej, jak to możliwe, aby uniknąć prawnych konsekwencji!
 
Po zakupie samochodu zarejestruj go na swoje nazwisko, opłać podatek od czynności cywilnoprawnych i ciesz się przyjemną jazdą!

Powrót do listy poradników