Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Kolizja, stłuczka za granicą - co robić?

Ubezpieczenie samochodu

Wyjazd za granicę własnym samochodem, mimo że oznacza poniesienie większych kosztów, daje większą swobodę. To od nas zależy, jak często w trakcie podróży będziemy robić przerwy, czy gdzie będziemy nocować. Jednak jazda do innego kraju swoim samochodem wiąże się także z odpowiednim przygotowaniem.

 

Przed wyjazdem konieczne jest zapoznanie się z wszelkimi przepisami dotyczącymi poruszania się w tym kraju. Upewnij się, w którym z nich wystarczy tylko prawo jazdy, a gdzie będziesz potrzebował międzynarodowego prawa jazdy czy Zielonej Karty. Ważne jest również zapoznanie się z postępowaniem w razie kolizji. W końcu stłuczki mogą spotkać nas w każdym miejscu, do którego jedziemy, nie tylko w naszym kraju.

Stłuczka za granicą - co musisz wiedzieć?

Stłuczka za granicą oznacza mnóstwo stresu. Już sama kolizja na polskich drogach go generuje, a co dopiero zdarzenie w obcym kraju, w którym lokalny język jest nam zupełnie obcy. Postępowanie w przypadku stłuczki wygląda jednak tak samo jak w Polsce. Konieczne jest sporządzenie oświadczenia, w którym sprawca przyzna się do winy. Wyjazd za granicę zwykle jest planowany ze sporym wyprzedzeniem, warto więc zadbać o to, aby w schowku auta znalazł się formularz w wersji polsko-angielskiej. Wówczas mamy z głowy martwienie się o zdobycie tłumacza, który pomoże porozumieć się z drugim kierowca. W formularzu powinny znaleźć się informacje takie jak:

  • dane osób uczestniczących w kolizji,

  • dane pojazdów,

  • dane towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy.

Formularz powinien zostać podpisany przez obie strony i jasno wskazywać, kto stoi za kolizją drogową. Aby potwierdzić wiarygodność zdarzenia, warto zaznaczyć również rozmiar szkód, które można dodatkowo udokumentować zdjęciami.

Kolizja za granicą - co dalej?

Po kolizji drogowej wspólnie z kierowcą sporządziliście oświadczenie, a ponadto osoba ta przyznała się do winy? W takim razie z pewnością nasuwa Ci się pytanie dotyczące kolejnych kroków, które powinieneś podjąć. Mając dane towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, musisz się z nim skontaktować. Jeśli język, który obowiązuje w danym kraju, jest Ci doskonale znany, możesz to zrobić samodzielnie. Jeśli jednak tak nie jest, należy skontaktować się z korespondentem, którego znajdziesz na stronie internetowej PBUK.

Kolizja za granicą - kiedy należy wezwać policję?

Kolizja drogowa z samej swojej definicji oznacza, że w zdarzeniu tym nikt nie ucierpiał. Zwykle więc niezależnie od tego czy jesteś w Polsce, czy za granicą nie musisz wzywać funkcjonariuszy. Sytuacja jednak wygląda inaczej w momencie, gdy sprawca kolizji nie chce przyznać się do winy. Wówczas istnieje konieczność zawiadomienia policji, która sporządzi odpowiedni protokół. Dokument ten będzie nieoceniony w momencie ubiegania się o odszkodowanie.

W niektórych krajach konieczność wezwania policji jest jednak obowiązkowa. Dla przykładu w Czechach będziesz musiał zadzwonić po funkcjonariuszy, jeśli szkoda w zdarzeniu wynosi 4 tys. euro - w Serbii z kolei - 500 euro.

Przeczytaj poradnik jak prawidłowo napisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i pobierz gotowy wzór pdf: https://najtaniejuagenta.pl/oswiadczenie-sprawcy-kolizji/

Powrót do listy poradników