Informacja o tym, że polisa OC jest obowiązkowa dla właścicieli pojazdów mechanicznych, znajduje się w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jej wykupienie jest tak samo ważne dla poszkodowanych w wypadkach drogowych jak dla ich sprawców.
Polisę OC docenisz, jeżeli będzie na tobie ciążyć odpowiedzialność za stłuczkę samochodową. Dzięki temu ubezpieczeniu nie zapłacisz z własnej kieszeni za naprawę auta poszkodowanego kierowcy. Ustawa o obowiązkowych polisach powstała głównie z myślą o tych, których samochód zostanie uszkodzony w wypadku. W Polsce każdy poszkodowany kierowca ma pewność, że otrzyma z OC sprawcy środki na naprawę pojazdu.
Wykupienie tej polisy może być poważnym obciążeniem budżetu. Dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać najlepszych ofert i co zrobić, aby nie przepłacić za to ubezpieczenie. Koszt składki może być różny w przypadku tego samego samochodu – na cenę OC składa się wiele czynników.
Twój sąsiad ma taki sam samochód jak ty, przebieg lub roczniki obu aut są zbliżone, ale płacicie różne składki OC? Taka sytuacja nie powinna dziwić, gdyż koszt ubezpieczenia jest obliczany na podstawie wielu danych na temat samego kierowcy oraz jego auta.
Niestety za OC najwięcej zapłacą ci, którzy dopiero zdali egzamin na prawo jazdy i kupili swój pierwszy samochód. Z perspektywy ubezpieczyciela taki kierowca jest niedoświadczony, nie ma wprawy w prowadzeniu auta, a tym samym istnieje większe ryzyko, że zdarzy mu się spowodować wypadek. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego oznacza to wydatki – wypłatę odszkodowania właścicielowi uszkodzonego auta. Dlatego świeżo upieczeni kierowcy muszą spodziewać się wyższych składek niż ci, którzy już od wielu lat siedzą za kierownicą pojazdów.
Jeżeli OC wykupuje zamężna kobieta lub żonaty mężczyzna, to są oni w lepszej sytuacji niż odpowiednio panna i kawaler. Na jeszcze korzystniejszą finansowo propozycję od ubezpieczyciela mogą liczyć osoby mające dzieci. Tacy kierowcy są uważani za rozsądniejszych i ostrożniejszych na drodze. Dlatego ubezpieczyciele uważają, że ryzyko spowodowania przez nich wypadku jest mniejsze niż w przypadku singli. W ten sposób mają oni szanse na OC w atrakcyjnej cenie.
To, czy mieszkasz w spokojnym miasteczku, czy w zatłoczonej metropolii, będzie miało znaczenie dla ubezpieczyciela, który obliczy dla ciebie składkę OC. W małych miejscowościach, gdzie ruch jest niewielki, nie jeżdżą tramwaje, trudniej o spowodowanie wypadku. Inaczej sytuacja wygląda w dużym mieście pełnych skomplikowanych skrzyżowań, samochodów, gdzie kolizja jest kwestią nawet sekundy nieuwagi. Dlatego mieszkańcy największych miejscowości zapłacą więcej za OC.
Ubezpieczyciel, obliczając koszt OC, weźmie pod uwagę, czym jeździsz. Jeżeli jesteś właścicielem luksusowego sportowego samochodu np. marki Aston Martin, Ferrari, spodziewaj się, że płacąc za ubezpieczenie, głębiej zajrzysz do portfela. To samo dotyczy ekskluzywnych aut – Bentley’a czy Rolls-Royce’a. W lepszej sytuacji są właściciele samochodów ze średniej półki. Przystępnego cenowo OC mogą spodziewać się ci, którzy jeżdżą autami marki Toyota, Škoda, Fiat czy Renault.
Jeżeli chcesz płacić mniej za OC, to:
bądź ostrożnym kierowcą, jeździj zgodnie z przepisami i unikaj wypadków – ubezpieczyciele premiują bezwypadkową jazdę. Jeżeli nie spowodujesz wypadku, to możesz spodziewać się, że twoje OC będzie niższe niż wtedy, gdy po raz pierwszy wykupywałeś polisę;
opłacaj ubezpieczenie za cały rok z góry – masz możliwość płacenia OC na raty, jednak oznacza to, że w sumie zapłacisz za nie więcej. By nie stracić, postaraj się opłacać jednorazowo opłacać składkę – w ten sposób możesz uniknąć straty nawet kilkuset złotych;
zastanów się nad wyborem odpowiedniego modelu auta – jeżeli wybierzesz samochód z silnikiem o dużej pojemności, spodziewaj się wyższych składek z OC. Takie auta rozwijają większe prędkości, dlatego z perspektywy ubezpieczycieli ich kierowcy mogą częściej powodować wypadki.
By wybrać najkorzystniejszą polisę OC, możesz udać się do placówki prowadzonej przez agenta ubezpieczeniowego. Jednak nie musisz tego robić – dziś to ubezpieczenie wykupisz przez Internet. Która opcja jest przyjaźniejsza dla twojego portfela?
W czasach, gdy Internet raczkował, spotkanie z agentem było jedynym sposobem na wykupienie polisy OC. Wielu kierowców do dziś jest przyzwyczajonych do takiej formy wybierania ubezpieczenia. Agenci mają do zaproponowania stały klientom atrakcyjne zniżki. Mimo tego oferowana przez nich cena za OC może być naprawdę wysoka.
Oprócz tego to, czy wszystkie formalności zostaną dopięte na ostatni guzik, zależy od profesjonalizmu samego agenta. Dlatego trzeba mieć pewność współpracy z doświadczonym specjalistą.
Możliwość kupowania polisy OC przez Internet zrewolucjonizowała rynek ubezpieczeń. Jest to pod każdym względem ukłon w stronę właścicieli aut.
Do wykupienia ubezpieczenia wystarczy smartfon lub komputer i zaledwie chwila wolnego czasu. Jeżeli skorzystasz z praktycznej wyszukiwarki OC, błyskawicznie poznasz oferty przynajmniej kilku ubezpieczycieli. Tym samym szybko wybierzesz taką, która jest najprzyjaźniejsza dla twojego portfela. Ceny polis online są także przeważnie znacznie niższe niż te, które proponują agenci, dlatego kupienie OC w sieci to sposób spore oszczędności. I w tym przypadku możesz się również spodziewać zniżek za bezszkodową jazdę i promocyjnych ofert, co dodatkowo obniża koszty ubezpieczenia.
Decydując się na wykupienia polisy OC przez Internet:
oszczędzasz czas – nie musisz tracić wolnego popołudnia na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym. Ubezpieczenie możesz znaleźć, wracając z pracy, stojąc w korku lub leżąc na kanapie;
masz pewność znalezienia najtańszej oferty – po uzupełnieniu danych w wyszukiwarce błyskawicznie poznajesz cenę polis u konkretnych ubezpieczycieli. Wybór jest w tym przypadku łatwy – wybierasz OC, które jest najtańsze. Niezależnie od ceny będzie ono w ten sam sposób zabezpieczało twoje interesy, jeżeli spowodujesz wpadek;
możesz liczyć na pełne wsparcie specjalistów od ubezpieczeń – jeżeli tylko masz pytania, to możesz telefonicznie skontaktować się z ekspertem od OC. Wyjaśni ci on wszystkie szczegóły danej umowy, wytłumaczy, co trzeba zrobić, aby zawrzeć umowę online, a nawet doradzi najkorzystniejszą ofertę.
Wszystko, co jest potrzebne, aby zawrzeć umowę na ubezpieczenia online, masz pod ręką lub w portfelu. Wystarczy, że przygotujesz swój dowód osobisty i dowód rejestracyjny samochodu, z których spiszesz wymagane dane. Natomiast umowa od ubezpieczyciela zostanie ci przesłana na adres mailowy. Samą składkę również wygodnie opłacisz przez Internet. Formalności podczas kupowania OC online są ograniczone do minimum, a cała procedura zawierania umowy jest jasna i prosta.
Szukanie ubezpieczenia samochodu w dobrej cenie nie musi zajmować wiele czasu. Tak naprawdę potrzebujesz do tego jedynie dostępu do sieci. Wykupywanie polisy u agenta stopniowo odchodzi do lamusa – ze względu na wysokie ceny i konieczność zaplanowania spotkania. Tanie OC online jest w zasięgu każdego właściciela pojazdu. By je kupić, wystarczy chwila wolnego czasu oraz komputer lub smartfon.