Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Ochrona zniżek OC - czym jest i jak działa?

Klasyczny licznik prędkości
Koszt ubezpieczenia OC można zmniejszyć dzięki zniżkom przyznawanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W ten sposób można obniżyć wysokość składki nawet o 60%. Problem w tym, że każda szkoda spowodowana przez kierowcę skutkuje utratą zniżek. Sprawdź czy i w jaki sposób można ustrzec się przed taką sytuacją.

Towarzystwa ubezpieczeniowe doceniają kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie. Dlatego przyznają im zniżki, dzięki którym istnieje możliwość obniżenia wysokości bazowej składki ubezpieczenia komunikacyjnego. Nie jest jednak tak, że takie zniżki przyznawane są na stałe – można je utracić, gdy tylko kierowca spowoduje zdarzenie drogowe. Istnieje jednak sposób na to, aby się przed tym uchronić.

Zniżki OC – kiedy są przyznawane?

Zniżki na OC przyznawane są każdemu kierowcy, który może pochwalić się bezszkodową jazdą w ciągu 12 miesięcy trwania umowy ubezpieczeniowej. Część ubezpieczycieli nadal korzysta z tzw. tabeli bonus / malus przy wyliczaniu zniżek. Polega to na przyznawaniu rabatu o konkretną wartość procentową, co pozwala obniżyć wysokość składki w porównaniu do składki bazowej. W ten sposób – w ciągu 6 lat – można uzyskać zniżkę dochodzącą do 60%.
Warto jednak mieć świadomość, że obecnie niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe odchodzą od tego modelu przyznawania zniżek. Uwzględniają natomiast historię ubezpieczenia, którą można pobrać za pośrednictwem strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Co się dzieje ze zniżkami w przypadku spowodowania szkody?

Wielu kierowców zastanawia to, co się dzieje ze zniżkami w przypadku spowodowania szkody. Czy ubezpieczyciel zabiera wszystkie zniżki? A może traci się wyłącznie część przyznanego rabatu?
Tutaj wiele zależy od tego, w jaki sposób towarzystwo ubezpieczeniowe nalicza zniżki. Jeśli wykorzystuje tabelę bonus / malus, wówczas kierowca traci tylko część zniżek – w zależności od tego, na jakim pułapie się znajdował.
Przykład 1. Załóżmy, że kierowca miał na swoim koncie zniżkę 60%. W przypadku spowodowania zdarzenia drogowego, traci 10% - zgodnie z tabelą bonus / malus.
Jeżeli natomiast ubezpieczyciel przyznaje zniżki na podstawie historii ubezpieczeniowej, wówczas utracona zniżka nie jest tak przewidywalna. Wiele zależy od podejścia ubezpieczyciela. Na pewno jednak kierowca straci część zniżek i w kolejnym roku ubezpieczeniowym będzie musiał zapłacić wyższą składkę.

Ochrona zniżek – na czym polega?

Najlepszym sposobem na uchronienie zniżek jest… bezpieczna jazda. Czasami jednak wystarczy zaledwie chwila nieuwagi, aby doszło do zdarzenia drogowego. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi… ochrona zniżek. Na czym to polega?
To produkt oferowany przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe. Stanowi coś w rodzaju gwarancji zachowania przyznanych rabatów – nawet wtedy, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego spowodowanego przez ubezpieczającego kierowcę. Jak to działa w praktyce?
Przykład 2. Załóżmy, że kierowca ma na swoim koncie 60% zniżkę. Pewnego dnia spowodował stłuczkę, ale ma wykupioną ochronę zniżek. Dzięki temu kolejna umowa ubezpieczeniowa pozwoli na skorzystanie z 60% zniżki.

Ochrona zniżek a gwarancja ceny OC – to nie to samo?


Warto przy tym pamiętać, że ochrona zniżek nie jest tym samym co gwarancja ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Wykupiony produkt może uchronić wyłącznie przed utratą zniżki w razie spowodowania zdarzenia drogowego. Nie uchroni natomiast przed wzrostem ceny polisy – ta bowiem zależna jest od wielu czynników, nie tylko historii ubezpieczenia.
Pamiętaj! Ochrona zniżek nie jest dostępna w ofercie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Różni się także ceną. Dlatego musisz dokładnie porównać dostępne propozycje, a następnie wybrać rozwiązanie najlepiej wpisujące się w twoje potrzeby i oczekiwania.
Jeżeli zależy ci na jak najniższych opłatach za OC, weź pod uwagę nie tylko dostępność ochrony zniżek.

Ile trzeba zapłacić za ochronę zniżek?

W związku z tym, że ochrona zniżek stanowi produkt dodatkowy, jest to opcja odpłatna. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o koszt takiego rozwiązania – wszystko zależy od oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku ochrony zniżek dotyczących polisy OC koszt może mieć stałą wartość, ale niektórzy ubezpieczyciele kalkulują to indywidualnie. Zwykle jednak cena nie przekracza kilkudziesięciu złotych.
Zanim zdecydujesz się zakupić ochronę zniżek, sprawdź czy to się w ogóle opłaca. Może okazać się, że ubezpieczenie OC w innym towarzystwie będzie dużo tańsze – także po zwyżkach. Dlatego nie warto decydować się na przypadkową ofertę, lecz dokładnie porównać polisy – pod każdym aspektem. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeniowego, aby wybrać najtańszą polisę. Dzięki temu szybko i bez konieczności wychodzenia z domu zdecydujesz się na ubezpieczenie OC – niekoniecznie z ochroną zniżek.

Powrót do listy poradników