Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Planujesz zakup auta z drugiej ręki? Sprawdź Historia Pojazdu

Klasyczny licznik prędkości

Czym jest Historia Pojazdu i jak z niej korzystać? 

 
Jeżeli planujesz zakup używanego auta, sprawdź je pod każdym względem i na wszystkie możliwe sposoby. Pomysłowość oszustów jest godna podziwu, dlatego zrób wszystko, co w twojej mocy, aby nie paść jej ofiarą. Mimo że nic nie zastąpi zajrzenia pod maskę samochodu przez doświadczonego mechanika, to korzystając z sieci, możesz potwierdzić wiarygodność sprzedającego i przygotować się na spotkanie z nim oraz na obejrzenie pojazdu. 
 
Historia Pojazdu to usługa oferowana przez Ministerstwo Cyfryzacji. To dzięki niej można dowiedzieć się więcej o stanie technicznym samochodu i przebiegu jego eksploatacji. W ten sposób możesz otrzymać garść informacji o aucie, zanim jeszcze spotkasz się ze stroną sprzedającą.  
 
Historia Pojazdów to baza, w której znajdują się dane o wszystkich pojazdach mechanicznych zarejestrowanych w Polsce – a w tym m.in. o samochodach osobowych, dostawczych czy motocyklach. Są one pobierane z CEP – Centralnej Ewidencji Pojazdów – czyli z rejestru prowadzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Raport na temat używanego auta jest generowany bezpłatnie. Można go także zapisać w pamięci komputera i wydrukować.  
 

Jakich informacji potrzebujesz, aby dowiedzieć się więcej o samochodzie z drugiej ręki? 

 
Aby móc dowiedzieć się więcej o samochodzie na podstawie danych z bazy Historia Pojazdu, potrzebujesz podstawowych informacji o aucie. Będą ci do tego potrzebne: 
  • VIN - numer identyfikacyjny pojazdu nadany przez producenta, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym samochodu oraz na karoserii poniżej szyby po stronie kierowcy; 
  • numer rejestracyjny pojazdu; 
  • data pierwszej rejestracji pojazdu. 
Sprzedający zwykle nie umieszczają wszystkich tych danych w ofertach. Dlatego, jeżeli będziesz zainteresowanym jednym z aut, poproś stronę sprzedającą o bardziej szczegółowe informacje. Uczciwy sprzedawca nie będzie miał nic do ukrycia.  
 

Czego dowiesz się o pojeździe z Historii Pojazdu? 

 
Raport wygenerowany ze strony internetowej będzie zawierać dane techniczne auta – m.in. pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa i jego średnie zużycie – a także informacje: 
  • dotyczące terminów okresowych i dodatkowych badań technicznych, ich wyników i tego, czy są one aktualne; 
  • czy nie jest oznaczony obecnie w bazie pojazdów kradzionych; 
  •  czy jest pojazdem odnaleziony lub że jego poszukiwania zakończyły się;  
  • dotyczące liczby właścicieli i współwłaścicieli oraz województwa rejestracji, 
  • dotyczące daty zbycia pojazdu, 
  • czy pojazd był własnością osoby prawnej, czy osoby fizycznej, 
  • dotyczące odczytu drogomierza zarejestrowanego podczas kontroli drogowej, 
  • czy pojazd był czasowo wycofany z ruchu i ponownie dopuszczony do ruchu po czasowym wycofaniu. 
Najstarsze informacje znajdujące się w Historii Pojazdu będą sięgać 2004 roku. Ponadto od 2014 roku udostępnia się dane na temat odczytu drogomierza zarejestrowanego podczas badań technicznych. Natomiast od 2020 roku w Historii Pojazdu znajdują się również informacje o szkodzie istotnej oraz o wymianie drogomierzy wraz z ich odczytem po wymianie. 
 

Dlaczego warto korzystać z Historii Pojazdu? 

 
Skorzystanie z usługi Historia Pojazdu minimalizuje ryzyko, że kupisz „kota w worku” lub przepłacisz. Nieuczciwi handlowcy co rusz znajdują nowe sposoby, aby wizualnie poprawić stan auta i zamaskować usterki. Niektórzy dopuszczają się nawet cofania licznika kilometrów lub chcą sprzedać nieświadomemu kupcowi samochód po poważnym wypadku lub – co gorsza – kradziony. Wygenerowanie raportu ze strony Historia Pojazdu jest darmowe, łatwe i nie zajmie ci wiele czasu. Mimo tego może pomóc ci zaoszczędzić sporo nerwów i niemiłego rozczarowania. 
 

Używany samochód z zagranicy - czy można sprawdzić jego historię online? 

 
Również kupując auto z zagranicy, masz możliwość prześwietlenia jego historii. Raport na temat takiego auta pobierzesz ze strony Historia Pojazdu prowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Zrobisz to mimo tego, że zagraniczny samochód nie był jeszcze rejestrowany w Polsce. 
 
Aby w takiej sytuacji móc skorzystać ze strony Historia Pojazdu, będziesz potrzebować profilu zaufanego. Kiedy potwierdzisz za jego pomocą swoją tożsamość, dostaniesz dostęp do raportu. Będą w nim zawarte informacje na temat tego, czy za granicą odnotowano ryzyka dla pojazdu, czyli czy: 
  • auto zostało skradzione, 
  • jest to samochód powypadkowy i uszkodzony, 
  • przekręcono licznik kilometrów auta, 
  • służył jako taksówka; 
  • uległ szkodzie całkowitej – oznacza to, że pojazd uległ zniszczeniu, a koszty naprawy przekraczały jego wartość kalkulowaną na dzień likwidacji szkody.  
Za darmo dowiesz się więcej o używanym aucie z zagranicy również z rządowych stron: 
  • Wielkiej Brytanii – www.check-mot.service.gov.uk 
  • Holandii – www.Ovi.rdw.nl  
  • Czech – www.kontrolatachometru.cz 
  • Belgii – www.car-pass.be/en. 
Niestety informacje znajdujące się w bezpłatnych, rządowych bazach są często skąpe. Bywa, że aby dowiedzieć się więcej, trzeba zapłacić. 
 

Jakie informacje znajdziesz w płatnych serwisach z historią pojazdów? 

 
Z takiego serwisu można skorzystać, zarówno kupując auto używane z Polski, jak i z zagranicy. Prywatne serwisy mają obszerną bazę informacji o autach, gdyż współpracują z dealerami, warsztatami samochodowymi, ze stacjami kontroli pojazdów oraz korzystają z baz administracji państwowej czy policji. Można za ich pomocą generować raporty o samochodach z Europy, ale też z USA i Kanady. Znajdują się w nich informacje parametrach technicznych oraz o: 
  • akcjach serwisowych – naprawach usterek; 
  • odczytach drogomierzy; 
  • wyposażeniu fabrycznym pojazdu; 
  • tym, ile osób generowało raport na temat auta. 
Ponadto dostępne są tam niekiedy archiwalne zdjęcia samochodu. Do popularnych serwisów, w których można sprawdzić historię pojazdu (w tym także zagranicznego) należą autodna.pl, Autoraport i autobaza.pl. 
 

Czy można sprawdzić online ważność polisy OC? 

 
To, czy polisa ubezpieczeniowa dla danego samochodu jest ciągle ważna, można sprawdzić online na dwa sposoby: 
  • za pomocą usługi Historia Pojazdu – po wpisaniu VIN, numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji; 
  • na stronie www.ufg.pl w zakładce „Sprawdzenie ubezpieczenia OC” – wpisz tam numer rejestracyjny lub VIN, a dowiesz się również, kto jest ubezpieczycielem samochodu i gdzie znajduje się siedziba towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Umowa kupna-sprzedaży używanego samochodu – jak ją sporządzić, aby zabezpieczyć swoje interesy? 

 
Jeżeli udało ci się sprawdzić upatrzony używany samochód i jesteś już przed podpisaniem umowy, to aby dopiąć wszystko na ostatni guzik, zadbaj o jej poprawność. Pamiętaj, aby znalazł się w niej: 
  • ustęp, w którym będzie dokładnie opisany stan techniczny auta – sprzedawca powinien cię poinformować o wszystkich ewentualnych usterkach, które muszą być wskazane w umowie. Powinno znaleźć się w niej również twoje oświadczenie, że jest ci znany prezentowany stan techniczny i wizualny auta; 
  • zapis o rękojmi – dzięki niemu będziesz móc dochodzić swoich praw wtedy, gdy okaże się, że auto w chwili sprzedaży miało ukryte wady – o których sprzedawca wiedział lub nie. 
Internet to dziś cenne źródło wiedzy również dla tych, którzy szukają samochodu z drugiej ręki. Wykorzystaj ten fakt, aby nie paść ofiarą oszustwa. Korzystaj z darmowych stron rządowych, a w razie potrzeby z prywatnych serwisów, co pozwoli ci zweryfikować uczciwość sprzedawcy i zrobić dobry interes. Oprócz tego nigdy nie rezygnuj z wizyty z używanym samochodem u zaufanego mechanika. Powie ci on, co znajduje się pod maską auta, przyjrzy się podwoziu, a nawet wnętrzu kabiny. 

Powrót do listy poradników