Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Zakup używanego samochodu - na co zwrócić uwagę.

Ubezpieczenie samochodu
Zakup używanego samochodu często wiąże się ze sporym ryzykiem. Kupując używane auto u nieznajomego sprzedawcy nie mamy pewności, czy produkt który kupujemy jest w pełni sprawny. Ważne jest, by przy zakupie towarzyszyła nam osoba, która posiada techniczną wiedzę odnośnie samochodów. Warto też samochód, który nas interesuje sprawdzić w warsztacie. Trzeba też zadbać o korzystne ubezpieczenie OC samochodu.
 
            Oglądając wybrany pojazd musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na:
  • stan silnika -  jeśli silnik jest umyty, to pewnie był ku temu powód. Cieknący olej z silnika wiąże się z  wymianą uszczelek,
  • rdza – jeśli w wielu miejscach pojawia się rdza, może to świadczyć o złym stanie całego podwozia i karoserii,
  • zawieszenie – jeśli po naciśnięciu auta, kołysze się ono, oznacza to, że jego amortyzatory są już zużyte,
  • przebieg pojazdu – jeśli jest zbyt mały w stosunku do wieku pojazdu, możemy podejrzewać, że licznymi zostały przekręcone,
  • spaliny – jeśli auto wydaje ich zbyt dużo, dymi na niebiesko to znaczy, że silnik jest już zużyty i pobiera dużo oleju,
  • czystość – jeśli auto jest czyste i zadbane, możemy mieć większą pewność, że właściciel o nie należycie dbał,
  • opony – zakup opon wiąże się w wielu wypadkach z wysokimi kosztami, warto więc sprawdzić ich stan,
  • karoseria – jeśli kolor karoserii jest nierówny, różny się nawet nieznacznie to istnieje prawdopodobieństwo, że samochód jest powypadkowy, co znacznie obniża jego wartość, szczególnie pod względem bezpieczeństwa.
 
Jest wiele elementów, na które należy zwrócić uwagę. Kupując auto nie powinniśmy sugerować się tylko ceną. Jeśli cena jest zaniżona, to z pewnością nie bez powodu. Auto, które chcemy kupić warto najpierw przetestować. Ważne jest też by osoba, która sprzedaje nam samochód była uczciwa. Jeśli sprzedawca w jakikolwiek sposób budzi nasze wątpliwości to nie warto robić z nim interesów. Zakup uszkodzonego pojazdu może nieść za sobą ogromne koszty naprawy, które ciągnąc się będą przez długie lata.
 
      Gdy zdecydujemy się na zakup, ważne jest by stworzyć dobrą umowę. Umowa kupna – sprzedaży jest konieczna. Przede wszystkim ze względów formalnych, jak i bezpieczeństwa. To na jej podstawie, w razie wystąpienia jakiś problemów technicznych możemy domagać się zadośćuczynienia.
 
      Kiedy jednak samochód przejdzie nasz test bez zastrzeżeń i zdecydujemy się kupić samochód warto wiedzieć co dzieje się z jego ubezpieczeniem. Poprzedni właściciel na pewno posiadał jakieś ubezpieczenie OC. Kupując samochód przejmujemy jego ubezpieczenie, jednak nie na tych samych zasadach. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do rekalkulacji składki. Jeśli posiadamy prawo jazdy niedługi okres czasu, nie przysługują nam zniżki, to nasza dopłata do ubezpieczenia OC może być znaczna. Zawsze jednak mamy możliwość wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową, z wybranym przez nas ubezpieczycielem. Dzięki temu możemy wybrać dla siebie tanie ubezpieczenie.
 
      Dodatkowo zakupując samochód warto zastanowić się nad dobrowolnym ubezpieczeniem AC. Ubezpieczenie to w przeciwieństwie do OC nie przechodzi na nas razem z własnością samochodu. Jeśli chcemy posiadać dodatkową ochronę musimy podpisać nową umowę. Ubezpieczenie AC chroni głównie posiadacza samochodu, dlatego też wykup takiego ubezpieczenia jest korzystny.
 
            Zakup dobrego auta z drugiej ręki nie jest więc zadaniem prostym. Zawsze mimo wielu oględzin, w tym nawet specjalistów może się okazać, że kupione auto nie jest w pełni sprawne. Zawsze w takiej sytuacji umowa jest zabezpieczeniem. 

Powrót do listy poradników